Diody

Koupit!

Cena: 84.00 Kč
Množství:
tisk
AKUMULÁTORY, BATERIE, NABÍJEČKY » Akumulátory 15270 - CR2

0860 Akumulátor Li-ion CR2 Soshine - VYPRODÁNO !!!

100

Typ: CR2, 15270
Druh: Li-ion (bez ochranného obvodu)
Napětí: 3.0V
Kapacita: 1000mAh (údaj výrobce)
Rozměr: 26.7mm x 15mm
Výrobce: Soshine
Balení: 1 kus v ZIP sáčku

Jde o zcela jiný druh akumulátorů, než NiCd a NiMH. Jiné jsou i rozměry, jeden článek má obvykle napětí 3.0 nebo 3.6 nebo 3.7 voltu. Součástí akumulátoru je řídící elektronika, která se stará o správné nabíjení. Pokud není elektronika (ochranný obvod) v akumulátoru, může být součástí zařízení, které pohání, nebo nabíječky. Vyšší nabíjecí napětí než je uvedené na daném akumulátoru může aku. poškodit a způsobit silnou explozi. Provozní teploty pro Li-ion jsou doporučené v rozmezí –10°C až +40°C.

Baterie a akumulátory Li-ion najdeme ve fotoaparátech, kamerách, noteboocích i mobilních telefonech. Článkům Li-ion a Li-pol (LiFePO4) škodí, když se použijí i po tom, co ohlásily, že nemají dostatek energie. Např. u kamkordérů nebo u mobilních telefonů pokud se zapnou chvíli po tom, co se přístroj kvůli nedostatku energie vypnul. Snižuje se tím kapacita akumulátoru. Také není dobré, nechávat články vybít úplně do nuly. Na dosažení plné kapacity akumulátoru není potřeba provést několik nabíjecích cyklů, jako je tomu u NiMH.

Díky své vysoké energetické hustotě vytlačuje tento typ současné NiCd a NiMH články z mobilních přístrojů. Namísto niklu používá chemicky vysoce reaktivní lithium. Kladná elektroda sestává většinou z lithiokobaltového oxidu, do jehož krystalové mřížky byly vpraveny ionty lithia. Sloučeniny uhlíku a grafitu, rovněž obsahující lithiové ionty, tvoří zápornou elektrodu - tato kombinace dává jmenovité napětí 3.0, 3.6 nebo 3.7 V. Elektrolytem jsou agresivní organická rozpouštědla (propylen, nebo ethylenkarbonát). V obalu akumulátoru bývá zalit mikročip s potřebnými senzory, který zabraňuje přehřátí a roztržení v případě přebíjení článku. Lithioiontové akumulátory pojmou při stejné velikosti asi třikrát více energie než klasické niklkadmiové a neznají "lenost". Tím je dána jejich velká přednost. Nemají také paměťový efekt, takže se mohou nabíjet i když ještě nejsou vybité, aniž by jim to uškodilo. Doporučuje se nabíjet je ještě před úplným vybitím, které by je mohlo poškodit, bez ohledu na to, jestli se používají, nebo ne. Za 24 hodin je u nich samovybíjení zanedbatelně malé, teprve po měsíci postrádají necelých 10 % energie. Výrobní náklady jsou ve srovnání s typy NiCd a NiMH o 30 až 50 % vyšší.

Každý nový článek by se měl nabít nejdříve samostatně. Je to nutné, aby články měly definován výchozí stav. Jinak hrozí to, že méně nabitý článek se v sadě nikdy nenabije naplno a jiný se bude neustále přebíjet. Články se samy nesrovnají jako u NiCd a NiMh.


VAROVÁNÍ !!! Chraňte články před zkratem a vysokou teplotou !
Kontrolujte teplotu článků při nabíjení, vybíjení i skladování. Nikdy by neměla přesáhnout asi 60 stupňů C !
Při nabíjení by se články neměly příliš zahřívat. Před připojením na nabíječku kontrolujte nastavení počtu článků, max. nabíjecí proud, napětí a dbejte na správnou polaritu !
Některé typy článků neobsahují tlakovou pojistku a ochrannou elektroniku, při nesprávné manipulaci může dojít k výbuchu a následnému požáru !
Nabíjené akumulátory nenechávejte bez dozoru, nabíjejte na vhodném místě a na nehořlavé podložce. K nabíjení používejte pouze nabíječek k tomu určených.


Tyto akumulátory je možné nabíjet v nabíječce pro CR123A (0895) nastavenou na 3.0V pomocí magnetických adapterů 1550 nebo přímo bez adaptérů nabíječkou 2860.


« zpět